Szukaj na tym blogu

wtorek, 18 lutego 2014

GGWC - GRUNTOWY GLIKOLOWY WYMIENNIK CIEPŁAGGWC - MEGATHERM Geo 100

Projektując dobrą instalację do rekuperatora warto pomyśleć o wspomaganiu i zwiększeniu jego efektywności poprzez gruntowy glikolowy kolektor ( GWC, GGWC ) i wymiennik glikolowy do tej instalacji. Podnosi on znacznie efektywność odzysku ciepła w rekuperatorze co przekłada się na duże oszczędności energii do ogrzewania domu.
Działanie gruntowego wymiennika ciepła MEGATHERM Geo 100 zwanego kolektorem gruntowym polega na wykorzystaniu do ogrzewania lub schładzania powietrza do rekuperatora energii z ziemi.


Jest to najbardziej higieniczna instalacja, w porównaniu z układami powietrznymi, gdzie powietrze przepływa przez rury o dużych średnicach i po kilku latach użytkowania jest narażone na zanieczyszczenia i przykre zapachy stęchlizny. W urządzeniu MEGATHERM Geo 100 powietrze przepływa tylko przez wymiennik glikolowy (odmiana chłodnicy) i nie ma styku z instalacją zakopaną w ziemi, przez co nigdy nie będziemy mieli przykrych zapachów w domu.


Energia cieplna jest zgromadzona pod domem lub w warstwie gruntu obok domu, jest zazwyczaj niewykorzystywana i w zasadzie się marnuje, ale możemy to zmienić.
W naszym klimacie, jest to zazwyczaj na głębokości ok. 1,5-1,6 m ,gdzie panuje niezależnie od pory roku stała temperatura, około 6-8˚C .

Kolektor można ułożyć pod domem podczas wykonywania płyty fundamentowej /fundamentów lub ułożyć go obok domu na terenie działki.
GGWC jest to inaczej zaprojektowana zewnętrzna „podłogówka”, odpowiednio przeliczona i zaprojektowana. Układając GGWC na tej (lub większej) głębokości odzyskujemy energię z gruntu. W rurach GGWC krąży roztwór glikolowy który stopniowo się ogrzewa (w zimie) lub schładza (w lecie). Odebrana z gruntu energia służy do ogrzania lub schłodzenia (poprzez nagrzewnicę GWC ) powietrza nawiewanego do pomieszczeń wspomagając działanie Rekuperatora.

Zastosowanie roztworu glikolu ograniczamy do minimum opory powietrza w instalacji wentylacyjnej.
Wymiennik ciecz-powietrze powoduje mały opór bo tylko około 20-25 Pa, podczas gdy w gruntowych wymiennikach płytowych, rurowych czy żwirowych opory są wielokrotnie większe i często zachodzi konieczność stosowania dodatkowych wentylatorów lub central wentylacyjnych o podwyższonej wydajności.


W skład zestawu MegaTherm Geo 100 wchodzą:

-przewody kolektora GWC rura 150 mb
-koncentrat glikolu 4x10 l
-lejek do glikolu 1 szt.
- wymiennik / nagrzewnica ciecz-powietrze 2 rzędowa 1 szt.
-pompa obiegowa vilo 1 szt.
-naczynie zbiorcze 24 l 1 szt.
-manometr 1 szt.
-zawór odpowietrzający 1 szt.
-zawór kulowy 3 szt.
-przewody połączeniowe 3 szt.
-trójnik 2 szt.
-termometr na wyjściu z instalacji do monitorowania pracy układu 1 szt.

Instalacja GGWC MEGATHERM Geo 100 znacznie obniża koszty wykonania dobrej i kompletnej instalacji do Rekuperatora, podnosi jego efektywność i znacznie obniża koszty ogrzewania domu.
O wymienniku ciecz-powietrze (ala chłodnicy) opowiem Państwu w kolejnym artykule.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz