Szukaj na tym blogu

wtorek, 18 lutego 2014

CO TO JEST REKUPERATOR ?.

Rekuperator – to urządzenie stosowane w systemach wentylacji mechanicznej, które umożliwia rekuperację (odzyskanie ciepła) z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej.Rekuperator jest wymiennikiem ciepła. Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów.
Sercem rekuperatora jest wymiennik ciepła (3) i mamy również kilka ich rodzai:
  • krzyżowe - Powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały. W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z zew. ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza. Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki-szeregowo osiągnąć można sprawność do 90%
  • przeciwprądowe - Kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego. Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów)

Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku i zmniejsza o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.
Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20 m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 2000 m3/h.

Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają odzyskanie części pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu i przekazanie jej do nadmuchiwanego powietrza, co zmniejsza energię zużywaną na nawilżanie powietrza w budynku (częściowo sytuacja taka ma miejsce w rekuperatorach obrotowych).

Dla podniesienia sprawności wentylacji mechanicznej z rekuperatorem podłącza się ją do gruntowego wymiennika ciepła.


Rozróżniamy 2 rodzaje gruntowych wymienników ciepła:
GGWC – czyli gruntowy glikolowy wymiennik ciepła.
GPWC - gruntowy powietrzny wymiennik ciepła.

Pozdrawiam
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz